Як подолати сезонну депресію
Депресія може трапитися в будь-який час року, і навіть неодноразово, але «найсприятливіша» пора для її розвитку – це осінь і зима.
Депресія (від лат. Depressio – придушення) може виникати як реакція на травмуючі події або дію постійного стресу, але може розвиватися і без видимої причини.
У давні часи депресію називали «нудьгою». Ознаки нудьги – «копання в своєму минулому» (і спроби висмикнути звідти якісь «виходи і рішення»), а також «скарги на життя» (людина не стільки прагне шукати вихід зі свого стану, скільки просто бажає розповідати, як їй погано ). І це не вина, а біда: таким чином зараз працює несвідоме. Людина заплуталася в безглуздості свого буття, ходить по замкнутому колу (і все одно не може знайти в такому стані ніяких реальних виходів), а виговориться – і ніби як легше. Тому що вона вже «блукає по своєму колу» не одна, а з тим, кому вона «виговорила» свої насущні проблеми.
Слово депресія щільно увійшло в побут сучасної людини. Людина, що знаходиться в стані депресії, абсолютно по-особливому сприймає світ, зовсім не так, як раніше. Її стан характеризується пригніченим настроєм, відсутністю інтересу до життя, підвищеною тривожністю, слізливістю, порушенням сну, важкими душевними стражданнями, відчуттям втоми, низькою працездатністю, мождивості отримувати задоволення, зниженням психічної активності, пристрастю до багатої вуглеводами їжі (солодощі, борошняні вироби і т . п.), прагненням звузити коло спілкування аж до усамітнення.
Причиною сезонної депресії є те, що стан нашої центральної нервової системи значною мірою визначається внутрішніми біологічними годинниками, які синхронізовані відповідно до тривалості світлового дня. Його різке скорочення восени і, особливо, взимку призводить до того, що біологічний годинник, намагаючись перебудуватися під зміну світлового дня, може «збитися». Як результат, порушується нормальне функціонування центральної нервової системи з розвитком симптомів депресії.
Депресії схильні люди з 20 до 50 років. Деякі відчувають депресію один раз в житті, але більшість людей опиняються в її владі через кожні 2-3 роки, тривалість депресії – 2-4 місяці.
На сьогодні депресія є однією з найбільш поширених причин звернення за психологічною допомогою. Депресія успішно лікується за допомогою психотерапії. Тому, незважаючи на почуття безвиході, яке нерідко супроводжує цей стан, не варто впадати у відчай. Своєчасно отримана професійна допомога, допоможе знайти внутрішню рівновагу і повернутися до нормального життя.
Людина, що страждає на депресію, потребує професійної допомоги. При відсутності своєчасної допомоги депресія починає працювати сама на себе, рухаючись по «порочному колу» і посилюючи негативний фон і внутрішнє почуття безпорадності. Депресія може вивести людину з емоційної рівноваги на тривалий час та значно погіршити якість життя.
Людям, які відчувають депресію важливо знати, що депресія добре і успішно лікується методом психологічної бесіди (психотерапією), і починати говорити про свій стан, значить робити крок на шляху до одужання.
Ось кілька порад, як впоратися з сезонною депресією. Ці поради можуть бути корисні і просто в плані підтримки хорошого психічного тонусу.
- Проводьте більше часу на повітрі.
- Займіться спортом, причому обов’язково включіть в спортивну програму вправи на розтяжку, тому що в процесі фізичного навантаження в кров викидаються морфіноподібні речовини. Вони допомагають зняти негативні емоції, підняти настрій.
- Займіться одноманітною трудомісткою роботою, що вимагає концентрації уваги на ній.
- У себе вдома не зашторюйте вікна, нехай проникає більше денного світла, а ввечері не надто економте на електриці.
- Вам не вистачає яскравих фарб, гнітить постійна сірість за вікном. Так створіть фарби самі: яскравий плед, торшер з кольоровим абажуром, кімнатні квіти – можливостей багато.
- Перегляньте свій звичний раціон: в нього слід неодмінно включити чай з лимоном і медом , настій шипшини.
- Не забувайте про зустрічі з друзями, родичами. Адже найближчі нам люди – не тільки опора, а й захист, у тому числі від поганого настрою і похмурих думок.