Тиждень філософії в НУ «Чернігівська політехніка»
Традиційно до Всесвітнього дня філософії – World Philosophy Day-2024, який щорічно відзначається у третій четвер листопада, кафедрою філософії і суспільних наук НУ «Чернігівська політехніка» було проведено низку заходів.
Тиждень розпочався 13 листопада з поїздки студентів груп філософської аналітики НУ “Чернігівська політехніка”- Нікіти Стрелка , Оксани Шуби, Артема Кубрака, Варвари Яцочко та Анастасія Шумигай разом із зав. кафедри Наталією Шакун до Черкаського державного технологічного університету для участі у фестивалі філософії та політики та захоплюючій командній грі на логіку та креативність “Конспірологічні теорії”.
При нагоді відвідали арт-простір у м. Черкаси. У філософській кав’ярні не лише кавували, а й дізналися багато цікавого щодо сучасних освітніх проектів про мистецтво, історію, літературу та філософські сенси, які вони творять.
15 листопада відбулося засідання філософської секції наукового гуртка «Аналітичний простір» на яке запросили Юлію Дарницьку, колишню студентку нашого університету, активно діючу депутатку Чернігівської міської ради, радницю в. о. міського голови Чернігова з питань міжнародного співробітництва. Тема аналізу: «Як молодь може впливати на міжнародну політику? Підсилення голосу молодих українців задля підтримки України». Модераторкою обговорення виступила к.філос.н., доц. Світлана Киселиця.
20 листопада відбулась публічна лекція професора кафедри філософії і суспільних наук д.ф.н, проф. Володимира Андрійовича Мандрагелі на тему “Зміна суспільно-політичних настроїв в США та країнах Європи внаслідок російсько-української війни”.
Лекцію слухали близько 60-ти студентів, магістрантів, аспірантів, викладачів, які отримали можливість ознайомитись з проведеним лектором аналітичним оглядом ставлення країн Заходу до російсько-української війни, членства України в НАТО, вступу України в ЄС, реакції населення цих країн на постачання зброї в Україну тощо.
Лектор окреслив подальші найбільш важливі напрямки суспільних трансформацій в Україні та дав відповіді на питання учасників.
Традиційно було привітання від здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Філософія» (ОП «Аналітика суспільно-політичних процесів»). Підготовлене вітальне відео про роль філософії в нашому житті.
https://www.facebook.com/share/v/1CiBMorePf/
21 листопада 2024 р. відбулась публічна лекція члена-кореспондента НАН України, д.філос.н., проф., провідн.н.с. Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України, Президента Міжнародної асоціації філософського мистецтва, Почесного доктора Національного університету «Чернігівська політехніка» Назіпа Хамітова на тему: «ОНОВЛЕННЯ ФІЛОСОФІЇ ЯК ВІДПОВІДЬ НА ВИКЛИКИ ХХІ ст.: ВІД МЕТАФІЗИКИ ДО МЕТААНТРОПОЛОГІЇ» на якій автор презентував книгу «Філософія науки і культури: словник» та обговорення книги «Війна в Україні і новий гуманізм: Давид проти Голіафа».
21 листопада викладачі та студенти кафедри долучились до роботи VІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених «Південноукраїнські наукові студії», яка попри численні обстріли росією Одеси та технічні виклики, відбулась у дистанційній формі 19-21 листопада 2024 року.
Секційні засідання VII Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених «Південноукраїнські наукові студії» в День філософії об’єднали студентів та аспірантів, науково-педагогічних працівників ЗВО-партнерів (Університет Ушинського, МГУ, НУ «Чернігівська політехніка», НУ «Одеська політехніка») у продуктивній дискусії та творчому діалозі. Висвітлено актуальні теми, представлено результати власних досліджень, обговорено проблематику наукових розвідок аспірантів. НУ «Чернігівська політехніка представляли – Каріна Коваленко (доп. «Медіаграмотність як протидія інформаційним атакам», науковий керівник доц. Олексій Колєватов), Нікіта Стрелок (доп. «Креативне лідерство як рушій суспільних трансформацій», науковий керівник доц. Наталія Шакун), а також аспірантів – Ярослава Устименка та Олександра Стасюка (НУ «Чернігівська політехніка», науковий керівник доц. Наталія Шакун)
Учасники обговорили виклики сьогодення та роль філософії у подоланні загроз та небезпек сучасного світу, проаналізували особливості трансформації різних сфер суспільного життя: політики, влади, лідерства, освіти, культури в умовах глобалізації.
До святкування Всесвітнього дня філософії 21 листопада відбувся перегляд просвітницького фільму «Як українці українською заговорили». Стрічка захоплює глядачів унікальною подорожжю крізь віки, розповідаючи про історію зародження, розвиток, переслідування та сучасний розквіт української мови.
Цей захід став чудовою нагодою для здобувачів вищої освіти не лише дізнатися більше про українську мову, але й осмислити її роль у формуванні національної культури та ідентичності.
Завершувалось святкування 22 листопада засіданням наукового гуртка «Дивослово» на тему «Філософія слова: мовні вислови як дзеркало світогляду». Захід об’єднав здобувачів освіти, викладачів та всіх охочих дослідників глибин філософської думки і мовознавства. Учасники гуртка обговорили роль мови в розумінні філософських концептів, дослідили фразеологічні одиниці як культурно-філософські феномени, а також проаналізували мовні засоби, що формують наше світосприйняття. Модератором заходу виступила Ковальова І.О.
Зустріч проходила у формі діалогу та інтерактивних обговорень, що сприяло творчій атмосфері та залученню всіх присутніх до активної дискусії. Особливу увагу приділили сучасним літературним творам як джерелу філософських ідей і роздумів. Зокрема, розглядалися тексти, які ілюструють взаємозв’язок мови, культури й філософії у формуванні світоглядних уявлень.