Проект “Організація діалогу між жертвами нацизму та іншими людьми, що сприятиме розкриттю особистісного потенціалу ЦГ, збереженню та гідній оцінці їхнього досвіду у громаді”
Населення м. Чернігова складає близько 300 тис. осіб, з них – 38 тис. – люди старші 65 років. Мережа закладів освітньо-культурної сфери міста орієнтована на задоволення потреб переважно дітей та осіб працездатного віку. У той же час значна кількість літніх людей має обмежений доступ до закладів культури, освіти, центрів дозвілля у зв’язку з низьким матеріальним рівнем, станом здоров’я, віковим цензом, що утруднює їх соціальну інтеграцію. Разом з тим, в уявленнях сучасної молоді все частіше спостерігається ідеалізація тоталітарних режимів, їх ототожнення з порядком, впевненістю та соціальною захищеністю.
За даними Чернігівського міського відділення Української спілки в’язнів – жертв нацизму в м. Чернігові проживають близько 200 осіб – жертв націонал-соціалізму, з них до 90 – мають статус інвалідів війни, 22 особи – немобільні. У Територіальному центрі Деснянського р-ну послуги надаються близько 1750 осіб літнього віку, з них статус інвалідів війни мають 40 осіб, учасники бойових дій – 15 осіб. Крім цього, на обслуговуванні у Деснянському територіальному центрі перебуває 172 осіб, які мають статус членів сімей, загиблих під час Великої Вітчизняної війни, постраждалих від голодомору – 36 осіб, дітей війни – 580 особа.
За результатами опитування (опитано 78 осіб цільової групи), 79% літніх людей не відчуває впевненості в завтрашньому дні, 45% не задоволені своїм життям, 33% відмічають постійний поганий настрій, стільки ж – жаліються на самотність, 81% потребують спілкування з людьми, здатними їх зрозуміти. Теми, які найбільше цікавлять літніх людей – здоровий спосіб життя, психологія, навчання роботі з комп’ютером, науково-популярна тематика, участь у культурно-дозвіллєвих заходах.
Саме тому Національний університет “Чернігівська політехніка в рамках програми «Університет в житті міста» ініціював проект «Організація діалогу між жертвами нацизму та іншими людьми, що сприятиме розкриттю особистісного потенціалу ЦГ, збереженню та гідній оцінці їхнього досвіду у громаді», який отримав грант німецького фонду EVZ – «Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє».
Члени Спілки в’язнів – жертв нацизму, окрім отримання дозвіллєвих послуг, відмітили гостру потребу в спілкуванні з молоддю, передачі свого досвіду, а також бажання брати участь в заходах проекту.
Особливий інтерес виявили також студенти факультету соціальних технологій, оздоровлення та реабілітації ННІ права і соціальних технологій, які прагнуть на практиці відпрацювати компетенції спілкування та роботи з літніми людьми. Молодь також виявила бажання спілкуватися з очевидцями подій минулого, брати участь в нових для них формах роботи.
Створення єдиного середовища між поколінної взаємодії сприятиме залученню літніх людей у процеси соціальної інтеграції, організації змістовного дозвілля, задоволенню рекреаційних потреб, що впливатиме на формування позитивної життєвої перспективи учасників та наповненню їх життя сенсом. Проект впливатиме також на молодих учасників, розширюючи їхній світогляд, формуючи адекватну оцінку подій минулого та толерантне ставлення до літніх.
Таким чином, реалізація проекту дозволить задовольнити нагальні потреби як літніх людей, у тому числі жертв тоталітарних режимів, так і потреби молоді, зокрема майбутніх соціальних працівників, які закріплять теоретичні знання на практиці, а також отримають досвід волонтерської діяльності.
Термін реалізації проекту: 1 листопада 2018 р. – 31 серпня 2019 р.
Партнери проекту: Чернігівське міське відділення Української спілки в’язнів – жертв нацизму; Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Деснянської районної у м. Чернігові ради
Мета проекту – сприяння соціальній інтеграції жертв націонал-соціалізму та тоталітарних режимів, інших людей літнього віку, що мешкають в м. Чернігові, до місцевої громади, розвиток їх соціальних контактів й творчої активності, подолання соціальної ізольованості, а відтак, підвищення якості життя шляхом залучення в просвітницько-культурний та інформаційний простір відкритого університету. Створення території міжпоколінного діалогу та обміну досвідом сприятиме розширенню світогляду літніх та молоді, подоланню негативних стереотипів, визнанню життєвого досвіду і досягнень людей старшого покоління.
Завдання проекту:
- відвідування маломобільних та немобільних літніх людей вдома волонтерами («Візити уваги»);
- здійснення супервізії волонтерської діяльності;
- проведення клубної роботи «Діалог поколінь»;
- проведення зустрічей представників основної ЦГ і молоді «Жива бібліотека: уроки історії»;
- обмін досвідом між поколіннями із застосуванням методики «The World Café» в рамках заходу Ретро-кафе;
- організація екскурсій містом та відпочинку на природі;
- організація круглого столу-відкриття проекту «Презентація за кавою»;
- розповсюдження досвіду реалізації проекту через ЗМІ;
- оновлення Інтернет-сторінки на сайті університету;
- спільне засідання творчої групи зі створення інфографіки «12 уроків мудрості» від людей літнього віку;
- підсумок проекту: відкритий простір «Діалоги пам’яті: згадуючи минуле, творимо майбутнє».
Команда проекту:
- Коленіченко Тетяна Іванівна, доцент кафедри соціальної роботи, кандидат педагогічних наук, доцент
- Акименко Юрій Федорович, доцент кафедри соціальної роботи, кандидат психологічних наук
- Децюк Тетяна Миколаївна, доцент кафедри соціальної роботи, кандидат педагогічних наук, доцент
- Гайдай Наталія Олександрівна, провідний бухгалтер
- Зубок Ніна Володимирівна, голова Чернігівського міського відділення української спілки в’язнів – жертв нацизму – партнер проекту
- Носок Світлана Іванівна, директор Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Деснянської районної у м. Чернігові ради – партнер проекту
- Левицька Надія Сергіївна, декан факультету соціальних технологій, оздоровлення та реабілітації ННІ права і соціальних технологій ЧНТУ
- Острянко Тетяна Сергіївна, доцент кафедри соціальної роботи, кандидат педагогічних наук
- Мекшун Алла Дмитрівна, ст. викладач кафедри соціальної роботи
- Лєскова Любов Федорівна, ст. викладач кафедри соціальної роботи