«Машина часу у центрі Європи: як технології допомагають вченим відтворювати народження Всесвіту»
Час проведення:
Місце проведення:
НУ "Чернігівська політехніка"
В рамках відзначення 65-річчя Національного університету «Чернігівська політехніка» та відповідно до Плану заходів до Тижня науки-2025 запрошуємо до онлайн реєстрації для участі в телемості на тему «Машина часу у центрі Європи: як технології допомагають вченим відтворювати народження Всесвіту», який з`єднає Київ (Національний Центр «Мала академія наук України») та Женеву (Європейська організація ядерних досліджень – ЦЕРН) з обласним комунальним позашкільним навчальним закладом «Чернігівська Мала академія наук учнівської молоді» Чернігівської обласної ради.
Телеміст проходитиме 23 травня 2025 року, початок о 15:00 за Києвом. Гугл-форма для онлайн реєстрації відкрита за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeC1MWWm5DOtDxTQHO1fbOBTIY71KMElLg6FCXur8d3BhZHog/viewform?usp=header
Спікерка: Валерія Лукашенко – Ph.D., одна з досвідчених молодих українських вчених у галузі фізики високих енергій; науковиня Університету Цюріха (Швейцарія), яка успішно бере участь в дослідженнях ЦЕРН і активно допомагає Україні в часи війни шляхом благодійної участі в онлайн-заходах на підтримку освітян нескореної України.
Ми вирушимо у наукову подорож до Великого адронного колайдера (ВАК) – найбільшого наукового пристрою у світі, який знаходиться на кордоні Швейцарії та Франції. ВАК допомагає вченим вивчати таємниці матерії, відтворюючи умови, в яких перебував Всесвіт у перші миті свого існування. Ви дізнаєтесь, як працює колайдер, як він розганяє частинки до швидкості світла і що саме досліджують науковці.
Особливу увагу буде приділено детекторам – величезним “фотокамерам”, які фіксують і записують результати зіткнень частинок. Ми з’ясуємо, як працюють трекінгові детектори, що дозволяють “бачити” сліди, які залишають частинки, подібно до відбитків на снігу. Ці технології дають змогу дослідити найменші “цеглинки” матерії і краще зрозуміти закони природи.
Модератори:
-
Олександр Юров – Ph.D., провідний фахівець Національного центру “Мала академія наук України”, голова Всеукраїнського клубу почесних послів науки ЦЕРН в Україні;
-
Анатолій Приступа – проректор з наукової роботи Національного університету «Чернігівська політехніка», кандидат технічних наук, доцент;
-
Наталія Немикіна – заступник директора з навчально-методичної роботи обласного комунального позашкільного навчального закладу «Чернігівська Мала академія наук учнівської молоді» Чернігівської обласної ради.