«Спільнота університетів “Ти як?”: переосмислення вищої освіти крізь призму ментального здоров’я»
Неймовірно насиченим на зустрічі, контент, емоції став понеділок 31 березня 2025 року для ректора, проректора, голови студентської ради НУ «Чернігівська політехніка», яких було запрошено на захід «Спільнота університетів “Ти як?”: переосмислення вищої освіти крізь призму ментального здоров’я», що проводився Координаційним центром з психічного здоров’я КМУ спільно із Міністерством освіти і науки України.
Метою зустрічі стало:
- зафіксувати результати співпраці зі спільнотою університетів за рік;
- обговорити результати досліджень, що проводились серед НПП та студентів ЗВО, щоб оцінити рівень професійного вигорання й тривожності;
- презентувати посібник «Набір інструментів (Toolkit) та рекомендацій», розроблених командою Координаційного центру ментального здоровʼя, для розвитку послуг турботи про ментальне здоровʼя у ЗВО;
- презентувати Консорціум університетів та Хартію спільноти університетів;
- почати активну роботу над дизайнуванням подальших кроків під час фасилітаційної сесії за участю представників ЗВО.
Перед присутніми виступила Олена Зеленська, яка у вітальному слові наголосила, про те, що «у саму філософію університетського середовища має бути вмонтована турбота про ментальне здоров’я. Як на академічному рівні – у вигляді програм, дисциплін, так і на етичному – у вигляді максимальної людяності й чутливості одне до одного». Особливо вразила тематика, яка висвітлювала роль університетів в розвитку екосистеми, інтеграції інновацій в сфері ментального здоров’я. Спікери поділилися цікавими прикладами реальних кейсів, де університети не лише надають знання, але й активно сприяють створенню екосистеми в освітньому процесі.
Неймовірно захоплюючою стала лекція Наталії Кривди, д.ф.н., Голови Українського культурного фонду на тему “Колективна травма та культурна пам’ять”. Лекторка надзвичайно глибоко і доступно розкрила складні психологічні та соціальні аспекти, пов’язані з колективною травмою, її впливом на суспільство і культуру, а також роль культурної пам’яті в процесі її осмислення. Лекція дала змогу зрозуміти, як культура, мистецтво, література та навіть побутові практики можуть бути носіями пам’яті про травматичні події, і як це формує світогляд цілого покоління. Теми, підняті в лекції, стали важливим викликом для роздумів, зокрема про те, як сучасні суспільства повинні працювати з історичними травмами, щоб уникнути їхнього негативного впливу на майбутні покоління. Лекторка не лише представила теоретичні концепції, а й поділилася реальними прикладами, що зробило лекцію ще більш живою та релевантною. Загалом, ця лекція стала не лише інтелектуальним досвідом, а й важливим кроком у розумінні того, як працює пам’ять на рівні суспільства, і як ми можемо взаємодіяти з цією пам’яттю для створення здорових і гармонійних суспільств у майбутньому.
Захід став чудовою нагодою для обміну ідеями та досвідом між студентами, ректорами та проректорами та іншими учасниками під час практичного воркшопу із дизайну рішень: як формувати нову культуру позитивних копінгових стратегій як основи ментального здоров’я. Зустріч 30 закладів вищої освіти із 20 областей України була не лише пізнавальною, а й надзвичайно інтерактивною. Можливість взяти участь в обговореннях, задати питання та обмінятися думками з іншими учасниками значно підвищила її цінність.
Дякуємо організаторам та всім партнерам!